Eaton CB2033B120480C
SKU: CS4837315MPN: CB2033B120480CAlternate Part #: PC203BC4UPC/EAN: 786689385064
Eaton pringle bolted pressure contact switch

$23,381.18
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch, With control power transformer,2000A,120V,Bottom feed,480V,Three-pole,3 wire,Fusible. Includes AFGF relay and matched CT’s.
Attributes
| Amperage Rating | 2000A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Bottom |
| Fuse Configuration | Bottom feed |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | Three-wire |
| Protection | FUSIBLE |
| Type | Contact Switch |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | KVA |
Specifications
| SKU | CS4837315 |
|---|---|
| MPN | CB2033B120480C |
| Alternate Part # | PC203BC4 |
| UPC/EAN | 786689385064 |



