Eaton CB1634B120480C
SKU: CS4837279MPN: CB1634B120480CAlternate Part #: PC163BC4ESUPC/EAN: 786689413385
Eaton pringle bolted pressure contact switch





$23,864.68
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch, With control power transformer,1600A,120V,Bottom feed,480V,3 pole,Three-wire,Fusible. Includes AFGF relay and matched CT’s (with CT for a neutral-neutral not included).
Attributes
| Amperage Rating | 1600A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Bottom |
| Fuse Configuration | Bottom feed |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | Three-wire |
| Protection | FUSIBLE |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4837279 |
|---|---|
| MPN | CB1634B120480C |
| Alternate Part # | PC163BC4ES |
| UPC/EAN | 786689413385 |



