Eaton CB2033T120480C
SKU: CS4837391MPN: CB2033T120480CAlternate Part #: PC203TC4UPC/EAN: 786689385118
Eaton pringle bolted pressure contact switch





$22,133.61
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch, With control power transformer,2000A,120V,Top feed,480V,Three-pole,Three-wire,Fusible. Includes AFGF relay and matched CT’s.
Attributes
| Amperage Rating | 2000A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | Three-wire |
| Protection | FUSIBLE |
| Type | Contact Switch |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | KVA |
Specifications
| SKU | CS4837391 |
|---|---|
| MPN | CB2033T120480C |
| Alternate Part # | PC203TC4 |
| UPC/EAN | 786689385118 |



