Eaton BF40V
SKU: CS4833592MPN: BF40VAlternate Part #: 1276C52G35UPC/EAN: 782114964330
Eaton NEMA machine tool relay

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton BF Series Basic Relay, 300V max. voltage rating, Four-pole, 110V coil voltage, 60 Hz, 4NO contact configuration
Attributes
| Coil Voltage | 110 V |
| Contact Configuration | 4 NO |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Series | BF |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4833592 |
|---|---|
| MPN | BF40V |
| Alternate Part # | 1276C52G35 |
| UPC/EAN | 782114964330 |

