Eaton BF46F
SKU: CS4833598MPN: BF46FAlternate Part #: 765A960G01UPC/EAN: 786678276045
Eaton NEMA machine tool relay

Contact us for pricing and availability
Product Details
BF Series Basic Relay, 300V max. voltage rating, Ten-pole, 110/120V coil voltage, 50/60 Hz, 4NO-6NC contact configuration
Attributes
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Contact Configuration | 4 NO-6 NC |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Number Of Poles | Ten-pole |
| Series | BF |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4833598 |
|---|---|
| MPN | BF46F |
| Alternate Part # | 765A960G01 |
| UPC/EAN | 786678276045 |


