Eaton AN13CN0TD5E020
SKU: CS4829385MPN: AN13CN0TD5E020Alternate Part #: 3-2590-1202AUPC/EAN: 786685628882
Eaton space-saving NEMA motor control starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Space-Saving NEMA Starter, Full voltage non-reversing, XTOE electronic overload relay, NEMA Size 1 open enclosure - 27 A, Horizontal mounting, 24 Vdc coil voltage, C440 standard feature set - 4–20 A
Attributes
| Accessories | NEMA |
| Amperage Rating | 27 A |
| Coil Voltage | 24 Vdc |