Eaton AN13CN0TD5G020
SKU: CS4829389MPN: AN13CN0TD5G020Alternate Part #: 3-2590-1208AUPC/EAN: 786685628929
Product Details
Eaton Space-Saving NEMA Starter, Full voltage non-reversing, XTOE electronic overload relay, NEMA Size 1 open enclosure - 27 A, Horizontal mounting, 24 Vdc coil voltage, C440 ground fault feature set - 4–20 A
Attributes
| Amperage Rating | 27 A |
| Circuit Protection | Ground fault |
| Coil Voltage | 24 Vdc |