Square D ILM1003P02F0000
SKU: CS4811516MPN: ILM1003P02F0000
integrated servo motor - 5.8 Nm - 3000 rpm - multiturn - with brake

Contact us for pricing and availability
Product Details
Integrated servo motor, 5.8 Nm, 3000 rpm, multiturn, with brake
Attributes
| In Rated Current | 2.4 A |
| In Rated Current 1 | 2.4 A |
| Us Rated Supply Voltage | 250…700 V |
| Us Rated Supply Voltage 1 | 250…700 V |
| Centring Collar Diameter | 95 mm |
| Circle Diameter Of The Mounting Holes | 115 mm |
| Continuous Stall Current | 3.6 A |
| Continuous Stall Torque | 5.8 N.m |
| Device Short Name | ILM |
| Feedback Type | absolute multiturn SinCos Hiperface |
| Holding Brake | with |
| Maximum Axial Force Fa | 0.2 x Fr |
| Maximum Current Irms | 21.2 A |
| Motor Flange Size | 100 mm |
| Mounting Holes Diameter | 9 mm |
| Mounting Support | international standard flange |
| Nominal Output Power | 1100 W |
| Nominal Speed | 3000 rpm |
| Nominal Torque | 3.5 N.m |
| Number Of Motor Poles | 8.0000 |
| Number Of Motor Stacks | 3 |
| Number Of Mounting Holes | 4.0000 |
| Peak Stall Torque | 28.3 N.m |
| Product Or Component Type | servo motor integrated drive |
| Range Of Product | PacDrive 3 |
| Rotor Inertia | 3.92 kg.cm² |
| Second Shaft | without second shaft end |
| Shaft Diameter | 19 mm |
| Shaft End | untapped |
| Speed Feedback Resolution | 128 periods |
| Type Of Cooling | natural convection |
Specifications
| SKU | CS4811516 |
|---|---|
| MPN | ILM1003P02F0000 |

