Square D SH30552P12F2000
SKU: CS4813594MPN: SH30552P12F2000
servo motor SH3 055 0,71Nm,key,multi,brake,90°conn.IP54/IP65,9k RPM

Contact us for pricing and availability
Product Details
Servo motor SH3 055 0, 8Nm, key, multi, brake, 90deg conn. IP54/IP65,9k RPM
Attributes
| Us Rated Supply Voltage | 115…480 V |
| Us Rated Supply Voltage 1 | 115…480 V |
| Centring Collar Diameter | 40 mm |
| Circle Diameter Of The Mounting Holes | 63 mm |
| Continuous Power | 530 W |
| Continuous Stall Current | 1.2 A |
| Device Short Name | SH3.....P |
| Electrical Connection | rotatable right angled connector |
| Encoder Type | absolute multiturn SinCos Hiperface |
| Holding Brake | with |
| Maximum Axial Force Fa | 40 N |
| Maximum Mechanical Speed | 9000 rpm |
| Motor Flange Size | 55 mm |
| Mounting Holes Diameter | 5.5 mm |
| Mounting Support | international standard flange |
| Network Number Of Phases | three phase |
| Network Number Of Phases 1 | three phase |
| Number Of Motor Poles | 3.0000 |
| Number Of Mounting Holes | 4.0000 |
| Product Or Component Type | servo motor |
| Range Compatibility | PacDrive 3 |
| Rotor Inertia | 0.117 kg.cm² |
| Shaft Diameter | 9 mm |
| Shaft End | parallel key |
| Speed Feedback Resolution | 128 periods |
| Type Of Cooling | natural convection |
Specifications
| SKU | CS4813594 |
|---|---|
| MPN | SH30552P12F2000 |
