Square D ATV12HU22M3
SKU: CS4810639MPN: ATV12HU22M3
variable speed drive, Altivar 12, 2.2kW, 3hp, 200 to 240V, 3 phases, with heat sink




$456.47
UnitAvailable on backorder
Product Details
Variable Speed Drive ATV12
- 2.2kW* Horsepower: 3HP* Voltage Rating: 200 to 240V* 3 Phase - with Heat sink
Attributes
| Acceleration And Deceleration Ramps | linear from 0 to 999.9 s# #S# #U |
| Ambient Air Temperature For Storage | -25-70 °C |
| Analogue Input Number | 1.0000 |
| Analogue Output Number | 1.0000 |
| Assembly Style | with heat sink |
| Asynchronous Motor Control Profile | quadratic voltage/frequency ratio# #sensorless flux vector control# #voltage/frequency ratio (V/f) |
| Built In Fan | with |
| Communication Port Protocol | Modbus |
| Component Name | ATV12 |
| Discrete Input Number | 4.0 |
| Discrete Output Number | 2.0000 |
| Emc Filter | without EMC filter |
| Insulation | electrical between power and control |
| Marking | CE |
| Motor Slip Compensation | adjustable# #preset in factory |
| Noise Level | 50 dB |
| Nominal Switching Frequency | 4 kHz |
| Operating Position | vertical ± 10 degree |
| Product Certifications | GOST# #C-Tick# #CSA# #NOM# #UL |
| Product Destination | asynchronous motors |
| Product Or Component Type | variable speed drive |
| Product Specific Application | simple machine |
| Prospective Line Isc | 5 kA |
| Quantity Per Set | set of 1 |
| Range Of Product | Altivar 12 |
| Specific Application | commercial equipment |
| Speed Drive Output Frequency | 0.5-400 Hz |
Specifications
| SKU | CS4810639 |
|---|---|
| MPN | ATV12HU22M3 |






