Square D ATV12H037M3
SKU: CS4810635MPN: ATV12H037M3
variable speed drive, Altivar 12, 0.37kW, 0.55hp, 200 to 240V, 3 phases, with heat sink




$261.72
UnitAvailable on backorder
Product Details
Variable Speed Drive ATV12
- 0.37kW* Horsepower: 0.55HP* Voltage Rating: 200 to 240V* 3 Phase - with Heat sink
Attributes
| Acceleration And Deceleration Ramps | S# #linear from 0 to 999.9 s# #U |
| Ambient Air Temperature For Storage | -25-70 °C |
| Analogue Input Number | 1.0000 |
| Analogue Output Number | 1.0000 |
| Assembly Style | with heat sink |
| Asynchronous Motor Control Profile | quadratic voltage/frequency ratio# #voltage/frequency ratio (V/f)# #sensorless flux vector control |
| Built In Fan | without |
| Communication Port Protocol | Modbus |
| Component Name | ATV12 |
| Discrete Input Number | 4.0 |
| Discrete Output Number | 2.0000 |
| Emc Filter | without EMC filter |
| Insulation | electrical between power and control |
| Marking | CE |
| Motor Slip Compensation | adjustable# #preset in factory |
| Noise Level | 0 dB |
| Nominal Switching Frequency | 4 kHz |
| Operating Position | vertical ± 10 degree |
| Product Certifications | UL# #CSA# #GOST# #NOM# #C-Tick |
| Product Destination | asynchronous motors |
| Product Or Component Type | variable speed drive |
| Product Specific Application | simple machine |
| Prospective Line Isc | 5 kA |
| Quantity Per Set | set of 1 |
| Range Of Product | Altivar 12 |
| Specific Application | commercial equipment |
| Speed Drive Output Frequency | 0.5-400 Hz |
Specifications
| SKU | CS4810635 |
|---|---|
| MPN | ATV12H037M3 |






