Square D ABLS1A48025
SKU: CS4810566MPN: ABLS1A48025
Regulated Power Supply, 100 to 240V AC, 48V, 2.5A, single phase, Optimized

$419.71
UnitAvailable on backorder
Product Details
Regulated Power Supply, 100-240V AC, 48V 2.5 A, single phase, Optimized
Attributes
| Earthing System | TN# #TT# #IT |
| Enclosure Material | aluminium |
| Load Capacitance | 4000 µF |
| Network Frequency Limits | 50-60 Hz |
| Output Coupling | parallel |
| Output Voltage Limits | 44…56 V |
| Pollution Degree | 2.0 |
| Power Dissipation In W | 23 W |
| Power Supply Output Current | 2.5 A |
| Power Supply Type | regulated switch mode |
| Product Or Component Type | power supply |
| Range Of Product | Modicon Power Supply |
| Rated Power In W | 120 W |
| Residual Ripple | < 150 mV |
| Response Time | < 1 s |
| Service Life | 10 year(s) |
| Standards | EN 62368-1# #EN/IEC 61204-3# #EN 61000-6-1# #EN 61000-6-2# #EN 61000-6-3# #EN 61000-6-4# #EN 61000-3-2# #EN 61000-3-3# #UL 62368-1# #CSA C22.2 No 62368-1# #UL 508# #CSA C22.2 No 107.1# #EN/IEC 62368-1 |
Specifications
| SKU | CS4810566 |
|---|---|
| MPN | ABLS1A48025 |











