Schneider Electric MGF350V-24MP
SKU: CS4806734MPN: MGF350V-24MP
SmartX, Globe Valve Actuator, proportional, non-spring return, 24 Vac/Vdc, 67 lbf, feedback, LED status indicator, NEMA 2
UnitAvailable on backorder
Product Details
Actuator: (MGF350V-24MP):
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: Modulating
- Control Signal Range: 0 to 10 VDC, 2 to 10 VDC, 4 to 20 mAdc
- Loss of Power Type: Non-Spring Return
- Power Input Voltage: 24 VAC, 20 to 24 VDC
- Force: 67 lbf
- Mechanical Movement: Linear
- Additional Features: Feedback and LED Status Indicator
- Protection Rating: NEMA 2
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: SmartX Actuator
- Product Series: MGF350V
- Actuator Use: Globe Valves
Product Alert: Field selectable. The 2 to 10 VDC output signal range also includes an alarm signal.
Attributes
| Us Rated Supply Voltage | 24 V AC |
| Actuator | linear |
| Ambient Air Temperature For Operation | -5-55 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Analogue Input Range | 0…10 V DC |
| Control Type | automatic reset |
| Current Consumption | 7.2 A |
| Force Lbf | 67 lbf |
| Force N | 299 N |
| Hold In Power Consumption In Va | 1.2-1.2 VA AC |
| Ip Degree Of Protection | IP11 |
| Material | EPDM: O-rings polycarbonate: housing reinforced teflon: seal |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 2 |
| Power Consumption In Va | 7.2 VA AC |
| Product Destination | globe valve |
| Product Or Component Type | actuator |
| Relative Humidity | 5-95 % non-condensing |