APC SRT5KXLT
SKU: CS4805388MPN: SRT5KXLTUPC/EAN: 731304301622
APC Smart-UPS On-Line, 5.4kVA, Tower, 208V, 2x L6-20R+2x L6-30R NEMA outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit

Contact us for pricing and availability
Documents
Product Details
APC Smart-UPS SRT 5000VA 208V
High density, double-conversion on-line power protection with scalable runtime
Includes: CD with software , Documentation CD , Installation guide , Removable support feet , Temperature Probe , USB cable , Warranty card , Web/SNMP Management C
Attributes
| Sena Acoustic Level | 55 dBA |
| Sena Additional Specification | high density |
| Sena Alarm | audible and visible alarms prioritized by severity |
| Sena Ambient Air Temperature For Operation | 0-40 °C |
| Sena Ambient Air Temperature For Storage | -15-45 °C |
| Sena Battery Charger Power | 556 W rated |
| Sena Battery Curve | D |
| Sena Battery Life | 3-5 year(s) |
| Sena Battery Option | SRT192BP 1 2520 VAh SRT192BP 10 17640 VAh SRT192BP 2 4200 VAh SRT192BP 3 5880 VAh SRT192BP 4 7560 VAh SRT192BP 5 9240 VAh SRT192BP 6 10920 VAh SRT192BP 8 14600 VAh |
| Sena Battery Recharge Time | 1.5 h |
| Sena Battery Type | lead-acid battery |
| Sena Battery Voltage | 192 V |
| Sena Bypass Type | internal bypass (automatic and manual) |
| Sena Control Panel | multifunction LCD status and control console |
| Sena Crest Factor | 0.126 |
| Sena Curve Equation | efficiency |
| Sena Curve Fixed Loss | 0.013600000180304 |
| Sena Curve Load Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve Load Minimum | 0.019999999552965 |
| Sena Curve Proportional Loss | 0.022299999371171 |
| Sena Curve Square Loss | 0.024399999529123 |
| Sena Curve Test Cond Id | Curve fit of data measured in accordance with the ENERGY STAR Test Method for Uninterruptible Power Supplies. All measurements taken in normal mode(s), at typical environmental conditions, with 240V/60Hz electrical input and balanced resistive load (PF = |
| Sena Curve X Axis Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve X Axis Title | load |
| Sena Curve X Axis Units | percentage |
| Sena Curve Y Axis Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve Y Axis Minimum | 0.5000 |
| Sena Curve Y Axis Title | efficiency |
| Sena Curve Y Axis Units | percentage |
| Sena Emergency Power Off | yes |
| Sena Extended Runtime | 1.0000 |
| Sena Free Slots | 1.0000 |
| Sena Graph Display | 1.0000 |
| Sena Harmonic Distortion | less than 2 % |
| Sena Heat Dissipation | 1047 Btu/h |
| Sena Input Voltage | 208 V |
| Sena Input Voltage 1 | 208 V |
| Sena Input Voltage Limits | 100…275 V adjustable (half load) |
| Sena Ip Degree Of Protection | IP20 |
| Sena Maximum Configurable Power In Va | 5400 VA |
| Sena Maximum Configurable Power In W | 4800 W |
| Sena Mounting Location | front |
| Sena Mounting Mode | rack-mounted with kit |
| Sena Mounting Preference | no preference |
| Sena Nb Of Power Socket Outlets | 2 NEMA L6-20R 2 NEMA L6-30R |
| Sena Network Frequency | 40…70 Hz auto-sensing |
| Sena Number Of Battery Replacement Quantity | 1.0000 |
| Sena Number Of Cables | 1.0000 |
| Sena Number Of Tare Power | 77 W |
| Sena Operating Altitude | 0…10000 ft |
| Sena Output Frequency | 50/60 Hz ± 3 Hz sync to mains |
| Sena Output Voltage | 208 V |
| Sena Output Voltage 1 | 208 V |
| Sena Plug Standard | NEMA L6-30P |
| Sena Product Certifications | ENERGY STAR V2.0 (USA)# #NOM |
| Sena Provided Equipment | CD with software documentation CD installation guide removable support feet temperature probe USB cable warranty card web/SNMP management card |
| Sena Provided Equipment 1 | CD with software documentation CD installation guide removable support feet temperature probe USB cable warranty card web/SNMP management card |
| Sena Provided Equipment 2 | CD with software documentation CD installation guide removable support feet temperature probe USB cable warranty card web/SNMP management card |
| Sena Rated Power In Va | 5400 VA |
| Sena Rated Power In W | 4800 W |
| Sena Redundant | No |
| Sena Relative Humidity | 0-95 % non-condensing |
| Sena Show Note Op Temperature | No |
| Sena Standards | CSA C22.2 No 107.3-05# #FCC part 15 class A# #UL 1778 |
| Sena Storage Altitude | 0-50000 ft |
| Sena Storage Relative Humidity | 0-95 % non-condensing |
| Sena Surge Energy Rate | 480 J |
| Sena Ups Design Life | 7 year(s) |
| Sena Ups Size | S |
| Sena Ups Type | double conversion online |
| Sena Usb Compatible | Yes |
| Sena Wave Type | sine wave |
Specifications
| SKU | CS4805388 |
|---|---|
| MPN | SRT5KXLT |
| UPC/EAN | 731304301622 |









