Turck NI10-G18SK-AN6X2
SKU: CS444773MPN: NI10-G18SK-AN6X2Alternate Part #: 4642700
4642700 - FERRITE, BARREL, DC, TERMINALS

$168.92
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
- M18 × 1 threaded barrel
- Chrome-plated brass
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, NPN output
- Terminal chamber
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | M18 x 1 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Terminal chamber |
| Housing Material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, NPN |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 10 mm |
| Switching Frequency | 0.50 kHz |
Specifications
| SKU | CS444773 |
|---|---|
| MPN | NI10-G18SK-AN6X2 |
| Alternate Part # | 4642700 |






