Turck NI10-G18SK-RZ3X2 65MM
SKU: CS4209701MPN: NI10-G18SK-RZ3X2 65MMAlternate Part #: 4331799
4331799 - FERRITE, BARREL, AC, TERMINALS
$234.01
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
- M18 × 1 threaded barrel
- Chrome-plated brass
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NC contact
- Terminal chamber
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Terminal chamber |
| Operating Voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output Function | NC contact, 2-wire |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 10 mm |
| Switching Frequency | 0.020 kHz |
Specifications
| SKU | CS4209701 |
|---|---|
| MPN | NI10-G18SK-RZ3X2 65MM |
| Alternate Part # | 4331799 |






