Turck NI10-G18SK-VP4X
SKU: CS3813781MPN: NI10-G18SK-VP4XAlternate Part #: 4590510UPC/EAN: 4047101097870
4590510 - FERRITE, BARREL, DC, TERMINALS

$183.72
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
- M18 × 1 threaded barrel
- Chrome-plated brass
- DC 4-wire, 10…65 VDC
- Changeover contact, PNP output
- Terminal chamber
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | M18 x 1 |
| Customs Tariff Number | 85365080900.0000 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Terminal chamber |
| Housing Material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…65 VDC |
| Output Function | Complementary contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 10 mm |
| Switching Frequency | 0.50 kHz |
Specifications
| SKU | CS3813781 |
|---|---|
| MPN | NI10-G18SK-VP4X |
| Alternate Part # | 4590510 |
| UPC/EAN | 4047101097870 |






