Turck NI5-M12-LIU
SKU: CS4209299MPN: NI5-M12-LIUAlternate Part #: 1535536UPC/EAN: 4047101072174
1535536 - FERRITE, BARREL, ANALOG, CABLE

$314.82
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
With Analog Output
- M12 × 1 threaded barrel
- Chrome-plated brass
- 4‐wire, 15…30 VDC
- Analog output
- 0…10 V and 0…20 mA
- Cable connection
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | M12 x 1 |
| Current Output | 0…20 mA |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270802 -/- Indcutive distance sensor |
| Electrical Connection | Cable |
| Housing Material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Measuring Range | 0.5…4 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 15…30 VDC |
| Output Function | Analog output |
| Protection Class | IP67 |
| Voltage Output | 0…10 V |
Specifications
| SKU | CS4209299 |
|---|---|
| MPN | NI5-M12-LIU |
| Alternate Part # | 1535536 |
| UPC/EAN | 4047101072174 |






