Turck BI10-M30-LIU 7M
SKU: CS4209298MPN: BI10-M30-LIU 7MAlternate Part #: 1535530UPC/EAN: 4047101072112
1535530 - FERRITE, BARREL, ANALOG, CABLE
Inductive Sensor
With Analog Output
- M30 × 1.5 threaded tube
- Chrome-plated brass
- 4‐wire, 15…30 VDC
- Analog output
- 0…10 V and 0…20 mA
- Cable connection
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | M30 x 1.5 |
| Current Output | 0…20 mA |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270802 -/- Indcutive distance sensor |
| Electrical Connection | Cable |
| Housing Material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Measuring Range | 3…8 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 15…30 VDC |
| Output Function | Analog output |
| Protection Class | IP67 |
| Voltage Output | 0…10 V |