Turck NI8-M18-LIU-0.2-RS4.4T
SKU: CS3814610MPN: NI8-M18-LIU-0.2-RS4.4TAlternate Part #: 1536190
1536190 - FERRITE, BARREL, ANALOG, PIGTA

$463.25
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
With Analog Output
- Threaded barrel, M18 x 1
- Chrome-plated brass
- 4-wire, 15…30 VDC
- Analog output
- 0…10 V and 0…20 mA
- Cable with connector, M12 × 1
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | M18 x 1 |
| Current Output | 0…20 mA |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270802 -/- Indcutive distance sensor |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Measuring Range | 1…5 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 15…30 VDC |
| Output Function | Analog output |
| Protection Class | IP67 |
| Voltage Output | 0…10 V |
Specifications
| SKU | CS3814610 |
|---|---|
| MPN | NI8-M18-LIU-0.2-RS4.4T |
| Alternate Part # | 1536190 |





