Schneider Electric MS51-7103-100
SKU: CS418086MPN: MS51-7103-100UPC/EAN: 711426700633
SmartX, Actuator, proportional 2-10 Vdc, spring return, 24 Vac/Vdc, 3 ft plenum cable, 105 lbf, NEMA 2
Unit
19 in stock
remove
add
Product Details
Actuator: (MS51-7103-100):
  • Actuator Type: Electric
  • Control Signal: Proportional
  • Control Signal Range: 2 to 10 VDC
  • Loss of Power Type: Spring Return
  • Power Input Voltage: 20 to 30 VDC, 24 VAC, 24 VDC
  • Leads and Connections: 3 ft Plenum
  • Force: 105 lbf
  • Mechanical Movement: Linear
  • Protection Rating: NEMA 2
  • Product Line: Schneider Electric
  • Product Range: SmartX Actuator
  • Product Series: MS51-7103
  • Actuator Use: Globe Valves
Attributes
Us Rated Supply Voltage 20…30 V DC 24 V AC/DC
Actuator linear
Ambient Air Temperature For Operation -30-60 °C
Ambient Air Temperature For Storage -40-71 °C
Analogue Input Range 2…10 V DC
Control Type automatic reset
Current Consumption 140 mA
Electrical Insulation Class class II
Force Lbf 105 lbf
Force N 468 N
Hold In Power Consumption In W 1.5-1.5 W
Ip Degree Of Protection IP11
Material polymer: housing
Motor Type brushless DC motor
Nema Degree Of Protection NEMA 2
Power Consumption In Va 10 VA at 240 V AC 6.6 VA AC
Power Consumption In W 4.2 W
Product Destination globe valve
Product Or Component Type actuator
Relative Humidity 5-95 % non-condensing