Dwyer 125-4821
SKU: CS4122982MPN: 125-4821Alternate Part #: 126566-02
125-4821 LIQUID LEVEL CONT
Contact us for pricing and availability
Product Details
Water level control, cast iron chamber, SPST mercury switch, opens on decrease.
Attributes
| Agency Approval | CSA, UL. (Snap switch is not rated). |
| Commodity Code | 9600 |
| Conduit Connection | ⅞” (22.23 mm) hole for ½” (12.7 mm) conduit. |
| Deadband | Approximately 1-½” (38.1 mm). |
| Electrical Connection | Screw terminal. |
| Electrical Rating | Snap switch: 15 A @ 120/240/480 VAC, 0.5 A @ 120 VDC resistive, 0.25 A @ 240 VDC resistive. Mercury switch: 4 A @ 120 VAC/DC, 2 A @ 240 VAC/DC. |
| Enclosure Rating | General purpose. Optional weatherproof. |
| Mounting Orientation | Vertical. |
| Options | Manual reset. |
| Pressure Limit | 150 psig (10.34 bar). |
| Process Connection | 1” female NPT. |
| Service | Compatible liquids. Cast iron is not for use with lethal or flammable substances either liquid or gaseous. |
| Specific Gravity | 0.88 min. |
| Switch Type | SPDT snap switch or mercury switch. Optional DPDT or two stage. |
| Wetted Material | Body: Cast iron. Float: 304 SS. Trim and packing gland: Brass. Packing: Carbon. Body gasket: Carbon. |
Specifications
| SKU | CS4122982 |
|---|---|
| MPN | 125-4821 |
| Alternate Part # | 126566-02 |





