Dwyer PFT-HAN-S811-S
SKU: CS4119870MPN: PFT-HAN-S811-SAlternate Part #: 120051-00
PFT-HAN-S811-S

$1,372.23
UnitAvailable on backorder
Product Details
Paddlewheel flow sensor, insertion style, analog output, SS body, 1-½ BSPT connection FKM seals, tungsten-carbide shaft, PTFE bearings
Attributes
| Commodity Code | 8312 |
| Compliance | CE. |
| Electrical Connection | 22 AWG shielded UL type PTLC rated 105°C, 20’ (6.1 m) long with cable gland. Can be extended up to 2000’ (609 m) with similar cable. Optional UL listed burial rated cable. |
| Enclosure Rating | NEMA 6P (IP67) *. |
| Housing Material | Brass or 316 SS. |
| Linearity | ±1.0% of FS. |
| Output | Pulse: NPN open collector with square wave output, rated 60 V @ 50 mA maximum. Frequency: 3.2 to 200 Hz. Pulse Width: 2.5 msec ±25%. 4 to 20 mA: 4 mA is 0 ft/s, 20 mA is 25 ft/s. |
| Power Consumption | 40 mA (max). |
| Power Requirement | 10 to 35 VDC. |
| Pressure Limit | 400 psig (27.6 bar) @ 100°F (37.8°C), 325 psig (22.4 bar) @ 212°F (100°C). |
| Process Connection | 1-½” NPT male standard, 2” NPT male optional. |
| Range | 1.2 to 25 ft/s (0.37 to 7.62 m/s). |
| Repeatability | ±0.5% of FS. |
| Service | Water-based fluids. |
| Wetted Material | Body and fitting: Brass or 316 SS; Fitting O-ring: FKM standard, silicone or Buna-N optional; Impeller: 316 SS; Shaft: tungsten carbide standard or 316 SS optional; Bearing: PTFE standard. |
Specifications
| SKU | CS4119870 |
|---|---|
| MPN | PFT-HAN-S811-S |
| Alternate Part # | 120051-00 |





