Dwyer SF10
SKU: CS4120827MPN: SF10Alternate Part #: 124095-00
SF10 SIGHT FLOW XMTR SS 4-20
$1,319.34
UnitAvailable on backorder
Product Details
Sight flow transmitter, 316 stainless steel cover.
Attributes
| Accuracy | ±2% FS. |
| Agency Approval | CE. |
| Agency Approvals | CE. |
| Commodity Code | R2EE |
| Electrical Connection | Wire leads, 22 AWG x 9’ (2.7 m). |
| Flow Range | 0.5 to 15 GPM (2 to 60 LPM). |
| Loop Resistance | 1150 Ω max. |
| Maximum Particle Size | 100 µm. |
| Output | 4 to 20 mA. |
| Pressure Limit | 500 psig (34 bar) Model SF10, 200 psig (14 bar) Model SF11. |
| Process Connection | ½” female NPT. |
| Repeatability | 0.5% FS. |
| Response Time | 2 s to 90% (step change in flow rate). |
| Service | Compatible liquids. |
| Supply Voltage | 12 to 35 VDC. |
| Wetted Material | 316 SS shaft and case, Iglide® bearings, Buna-N seal and acetal copolymer, (polycarbonate cover on Model SF11). |
Specifications
| SKU | CS4120827 |
|---|---|
| MPN | SF10 |
| Alternate Part # | 124095-00 |







