Dwyer A9-4
SKU: CS4116153MPN: A9-4Alternate Part #: 124509-03
A9-4 PR SW 21.8-58PSI ⅛ NPT

$48.11
UnitAvailable on backorder
Product Details
Pressure switch, range 21.8-58 psig (1.5-4.0 bar), deadband 3.6 ±2.2 psig (0.25 ±0.1 bar), max. pressure 87.0 psig (6.0 bar), temperature limit 257°F (125°C), stainless steel diaphragm.
Attributes
| Commodity Code | R2AH |
| Deadband | See Ordering page. |
| Electrical Connection | ¼” (6.35 mm) male quick connect. |
| Electrical Connections | ¼” (6.35 mm) male quick connect. |
| Electrical Rating | 21A @ 125/250 VAC. |
| Electrical Ratings | 21A @ 125/250 VAC. |
| Pressure Limit | See Ordering page. |
| Process Connection | ⅛” male NPT. |
| Repeatability | ±5%. |
| Service | Non-hazardous gas, liquid, or steam. |
| Switch Type | SPDT. |
| Wetted Material | Connection: Copper, Diaphragm: Silicone or Stainless Steel. |
Specifications
| SKU | CS4116153 |
|---|---|
| MPN | A9-4 |
| Alternate Part # | 124509-03 |

