Turck NI4U-EH6.5-AP6X
SKU: CS3814399MPN: NI4U-EH6.5-AP6XAlternate Part #: 4600680
4600680 - UPROX, BARREL, DC, CABLE

Contact us for pricing and availability
Product Details
Inductive Sensor
- Smooth barrel, Ø 6.5 mm
- Stainless steel, 1.4427 SO
- Factor 1 for all metals
- Protection class IP68
- Resistant to magnetic fields
- Extended temperature range
- High switching frequency
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Cable connection
Attributes
| Ambient Temperature | -30…+85 °C |
| Construction Size | Ø 6.5 mm |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Smooth barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Cable |
| Housing Material | Stainless steel, 1.4427 SO |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP68 |
| Rated Switching Distance | 4 mm |
| Special Feature | uprox+, Factor 1, Resistant to magnetic fields |
| Switching Frequency | 2.0 kHz |
Specifications
| SKU | CS3814399 |
|---|---|
| MPN | NI4U-EH6.5-AP6X |
| Alternate Part # | 4600680 |








