Turck NI6U-EH6.5-AN6X
SKU: CS3814567MPN: NI6U-EH6.5-AN6XAlternate Part #: 4631520
4631520 - UPROX, BARREL, DC, CABLE

Contact us for pricing and availability
Product Details
Inductive Sensor
With Extended Switching Distance
- Smooth barrel, Ø 6.5 mm
- Stainless steel, 1.4427 SO
- Factor 1 for all metals
- Protection class IP68
- Resistant to magnetic fields
- Large switching distance
- High switching frequency
- Integrated protection against predamping
- Little metal-free spaces
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, NPN output
- Cable connection
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | Ø 6.5 mm |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Smooth barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Cable |
| Housing Material | Stainless steel, 1.4427 SO |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, NPN |
| Protection Class | IP68 |
| Rated Switching Distance | 6 mm |
| Special Feature | uprox+, Factor 1, Resistant to magnetic fields |
| Switching Frequency | 1.0 kHz |
Specifications
| SKU | CS3814567 |
|---|---|
| MPN | NI6U-EH6.5-AN6X |
| Alternate Part # | 4631520 |







