Turck NI20-CP40-FZ3X2-B3131
SKU: CS3814012MPN: NI20-CP40-FZ3X2-B3131Alternate Part #: 1341194
1341194 - FERRITE, RECT., AC, CON. ½IN
Inductive Sensor
- Rectangular, height 40 mm
- Variable orientation of active face in 9 directions
- Plastic, PBT-GF30-VO
- High-luminance corner LEDs
- Optimum view of operating voltage and switching state from any position
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- ½” male connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 114 x 40 x 40 mm, CP40 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, ½″ |
| Housing Material | Plastic, PBT-GF30-V0, Black |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output Function | Connection programmable, 2-wire |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 20 mm |
| Switching Frequency | 0.020 kHz |