Turck NI20-CP40-FZ3X2/S97
SKU: CS3814014MPN: NI20-CP40-FZ3X2/S97Alternate Part #: 1340123UPC/EAN: 4047101066616
1340123 - FERRITE, RECT., AC, TERMINALS
Inductive Sensor
With Extended Temperature Range
- Rectangular, height 40 mm
- Variable orientation of active face in 9 directions
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- High luminance corner LEDs
- Optimum view on supply voltage and switching state from any position
- Temperatures up to -40 °C
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NC/NO programmable
- Terminal chamber
Attributes
| Ambient Temperature | -40…+70 °C |
| Construction Size | 114 x 40 x 40 mm, CP40 |
| Customs Tariff Number | 85365080900.0000 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Terminal chamber |
| Housing Material | Plastic, PBT-GF30-V0, Black |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output Function | Connection programmable, 2-wire |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 20 mm |
| Switching Frequency | 0.020 kHz |