Turck BLCDN-16M8LT-8DO-0.5A-P-8DO-0.5A-P
SKU: CS3791723MPN: BLCDN-16M8LT-8DO-0.5A-P-8DO-0.5A-PAlternate Part #: 6811030UPC/EAN: 4047101198348
6811030 - DEVICENET
Unit
Available on backorder
remove
add
Product Details
BL compact™ fieldbus station for DeviceNet™
16 Digital PNP Outputs
  • On-machine Compact fieldbus I/O block
  • DeviceNet™ slave
  • 125 / 250 / 500 kbps
  • Two 5-pole M12 connectors for fieldbus connection
  • 2 rotary switches for node address
  • IP67
  • M8 I/O connectors
  • LEDs indicating status and diagnostics
  • Electronics galvanically separated from the field level via optocouplers
  • 16 digital PNP outputs, 24 VDC
  • Max. 0.5A per output (4A total)