Turck BI40-CP80-FDZ30X2-B3131
SKU: CS3789360MPN: BI40-CP80-FDZ30X2-B3131Alternate Part #: 4230992
4230992 - FERRITE, RECT., AC, CON. ½IN
Inductive Sensor
- Rectangular, height 41 mm
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- ½” male connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 80 x 80 x 41 mm, CP80 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, ½″ |
| Housing Material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output Function | NO contact, 2-wire |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 40 mm |
| Switching Frequency | 0.020 kHz |