Turck BI40-CP80-FDZ30X2/S10
SKU: CS3163452MPN: BI40-CP80-FDZ30X2/S10Alternate Part #: 4230901UPC/EAN: 4047101093414
4230901 - FERRITE, RECT., AC, TERMINALS
Inductive Sensor
- Rectangular, height 41 mm
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- Thread, ½-14 NPT
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NC/NO programmable
- Terminal chamber
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 80 x 80 x 41 mm, CP80 |
| Customs Tariff Number | 85365080900.0000 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Terminal chamber |
| Housing Material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output Function | Connection programmable, 2-wire |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 40 mm |
| Switching Frequency | 0.020 kHz |