Turck NI3.5-Q5.5-AP6X-0.2-RS4T/S1764
SKU: CS3814198MPN: NI3.5-Q5.5-AP6X-0.2-RS4T/S1764Alternate Part #: 4417056
4417056 - FERRITE, RECT., DC, PIGTAIL M1
Inductive Sensor
With Weldguard® coating and Viton/Fiberglass sleeving
- Rectangular, height 5.5 mm
- Active face on top
- Plastic, PP
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Pigtail with male end M12 x 1
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 28 x 8 x 5.5 mm, Q5.5 |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Cable with connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Plastic, PP-GF20 |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 3.5 mm |
| Special Feature | weldguard® |
| Switching Frequency | 2.0 kHz |