Eaton HMCP400X5
SKU: CS3607854MPN: HMCP400X5Alternate Part #: 1492D95G21UPC/EAN: 786679151204
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection, Motor circuit protector, 400 A, Three-pole, Frame J-K, 2000-4000 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, Line and load
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 2000-4000 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |