Eaton HMCP400X5Y04
SKU: CS4883126MPN: HMCP400X5Y04UPC/EAN: 786679081259
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection





$6,616.33
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection, Motor circuit protector, 400 A, Three-pole, Frame J-K, 2000-4000 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, 3TA400K line
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 2000-4000 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | 3TA400K line |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4883126 |
|---|---|
| MPN | HMCP400X5Y04 |
| UPC/EAN | 786679081259 |
