Belimo GMX24-MFT-T
SKU: CS3352215MPN: GMX24-MFT-T
Product Details
Features:
  • Product Type: Damper Actuator
  • Actuator Type: Non-Spring Return
  • Object name: GMX24-MFT
  • Application Type: Air
  • Fail-Safe: Non-Spring
  • Torque: minimum 360 in·lb, minimum 40 N·m
  • Control Type: Modulating
  • Control Input: MFT
  • Input Impedance: 100 k omega for 2 to 10 VDC (0.1 mA), 500 omega for 4 to 20 mA, 1500 omega for PWM, on/off and floating point
  • Position Feedback: 2-10 VDC Feedback
  • Running Time (Motor): 75-300 seconds constant, independent of load (150)
  • Power Supply: 24 VAC ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC ±10%
  • Power Consumption: Running: 4.5 W, Holding: 1.5 W
  • Transformer Sizing: 7 VA (class 2 power source)
  • Overload Protection: Electronic throughout 0º to 95º rotation
  • Shaft Diameter: Standard: ½” to 1.05” round, centers on ½” and ¾” with insert, 1.05 without insert
  • Angle of Rotation: max. 95º, adjustable with mechanical stop
  • Direction of Rotation (Motor): Reversible with switch
  • Position Indication: Reflective visual indicator (snap on)
  • Manual Override: External push button
  • Humidity: 5 to 95% RH non condensing (EN 60730-1)