Belimo FSNF120-S-FC US
SKU: CS3352197MPN: FSNF120-S-FC US
Unit
1 in stock
remove
add
Product Details
Attributes
Control On/Off
Auxillary Switch 2 x SPDT
Fail-Safe Spring Return
Torque 70 in-lb
Nominal Voltage AC 120 V
Enclosure UL Enclosure Type 1
Power Supply 120 VAC, ±10%, 50/60 Hz
Electrical Connection 18 GA, 3 ft [1 m], 3 color coded wires
Overload Protection electronic throughout 0…95° rotation
Angle Of Rotation 95°
Direction Of Motion Motor selectable by ccw/cw mounting
Position Indication Mechanical
Running Time (Motor) 15 s between 32…350°F [0…177°C], <15 s at rated voltage & torque
Running Time Fail-Safe 15 s
Ambient Humidity max. 95% r.H., non-condensing
Ambient Temperature 32…122°F [0…50°C]
Storage Temperature -40…176°F [-40…80°C]
Degree Of Protection Iec/En IP40
Degree Of Protection Nema/Ul NEMA 1
Connection cable
Servicing maintenance-free
Housing Material galvanized steel
Nominal Voltage Ac 120 V
Noise Level, Motor 45 dB(A)
Torque Motor 70 in-lb [8 Nm] from 32…350°F [0…177°C]
Electrical Protection grounded enclosure, 120 V
Quality Standard ISO 9001
Noise Level, Fail-Safe 62 dB(A)
Shaft Diameter ½…1.05” round, centers on ½” and ¾” with insert, 1.05” without insert
Auxiliary Switch 2 x SPDT, 7 A resistive (2.5 A inductive) @ AC 250 V, one set at 10°, one set at 85°