Belimo CQB24-SR-R
SKU: CS3348513MPN: CQB24-SR-R
Valve Actuator, Non fail-safe, AC/DC 24 V, 2...10 V, Normally Closed, modulating
Product Details
Attributes
| Control | modulating |
| Fail-Safe | Non-Spring Return |
| Nominal Voltage | AC/DC 24 V |
| Transformer Sizing | 1 VA (class 2 power source) |
| Enclosure | UL Enclosure Type 2 |
| Power Supply | 24 VAC, ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC, ±10% |
| Power Consumption In Operation | 0.3 W |
| Power Consumption In Rest Position | 0.3 W |
| Electrical Connection | 18 GA plenum cable, 3 ft [1 m], with ½” conduit connector |
| Overload Protection | electronic thoughout 0…90° rotation |
| Operating Range | 2…10 V, 4…20 mA w/ ZG-R01 (500 Ω, ¼ W resistor) |
| Position Feedback | 2…10 V |
| Angle Of Rotation | 90°, adjustable with mechanical stop |
| Position Indication | pointer |
| Running Time (Motor) | 75 s |
| Ambient Humidity | max. 95% r.H., non-condensing |
| Ambient Temperature | 1.7…40°C |
| Storage Temperature | -40…176°F [-40…80°C] |
| Degree Of Protection Iec/En | IP40 |
| Degree Of Protection Nema/Ul | NEMA 2 |
| Connection | cable |
| Servicing | maintenance-free |
| Housing Material | UL94-5VA |
| Nominal Voltage Dc | 24 V |
| Nominal Voltage Ac | 24 V |