Belimo CQB24-SR-L
SKU: CS3348512MPN: CQB24-SR-L
Valve Actuator, Non fail-safe, AC/DC 24 V, 2...10 V, Normally Open, modulating
Unit
4 in stock
remove
add
Product Details
24V Normally Open Zone Actuator
Attributes
Control modulating
Fail-Safe Non-Spring Return
Nominal Voltage AC/DC 24 V
Transformer Sizing 1 VA (class 2 power source)
Enclosure UL Enclosure Type 2
Power Supply 24 VAC, ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC, ±10%
Power Consumption In Operation 0.3 W
Power Consumption In Rest Position 0.3 W
Electrical Connection 18 GA plenum cable, 3 ft [1 m], with ½” conduit connector
Overload Protection electronic thoughout 0…90° rotation
Operating Range 2…10 V, 4…20 mA w/ ZG-R01 (500 Ω, ¼ W resistor)
Position Feedback 2…10 V
Angle Of Rotation 90°, adjustable with mechanical stop
Position Indication pointer
Running Time (Motor) 75 s
Ambient Humidity max. 95% r.H., non-condensing
Ambient Temperature 1.7…40°C
Storage Temperature -40…176°F [-40…80°C]
Degree Of Protection Iec/En IP40
Degree Of Protection Nema/Ul NEMA 2
Connection cable
Servicing maintenance-free
Housing Material UL94-5VA
Nominal Voltage Dc 24 V
Nominal Voltage Ac 24 V