Turck B1N360V-Q20L60-2LI2-H1151
SKU: CS3105145MPN: B1N360V-Q20L60-2LI2-H1151Alternate Part #: 1534068UPC/EAN: 4047101266191
1534068 - 1-AXIS
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inclinometer
- Rectangular, plastic, PC
- Compact housing
- Connection via M12 × 1 male
- Response time 0.1 s
- 10…30 VDC
- Two counter-running 4 … 20mA analog outputs improve machine safety through redundancy
Attributes
| Ambient Temperature | -30…+70 °C |
| Construction Size | 60 x 30 x 20 mm |
| Current Output | 4…20 mA |
| Customs Tariff Number | 90318080000.0000 |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27279090 -/- Sensor technology (not classified) |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Plastic, PC |
| Measuring Principle | Acceleration |
| Measuring Range | 0…360° |
| Number Of Measuring Axes | 1.0000 |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |