Eaton HMCP150T4CA02S22
SKU: CS2708876MPN: HMCP150T4CA02S22Alternate Part #: SPECIAL785UPC/EAN: 786679092729
Eaton molded case circuit breaker accessory A50 panelboard mounting

$3,986.35
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory shunt trip, Motor circuit protector, 150 A, Three-pole, 1A-1B Left pigtail rear, Frame J-K, 450-1500 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, 48-127 V or 48-60 Vdc right pigtail rear, Line and load
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B Left pigtail rear |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 450-1500 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 48-127 V or 48-60 Vdc right pigtail rear |
| Terminals | Line and load |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS2708876 |
|---|---|
| MPN | HMCP150T4CA02S22 |
| Alternate Part # | SPECIAL785 |
| UPC/EAN | 786679092729 |

