Veris H6811-400A-.3V
SKU: CS2541871MPN: H6811-400A-.3VAlternate Part #: VER-H6811-400A-.3V
Current Transducer 400 A Input 0.333 VAC Output, Split-Core, 2.9 x 2-½ in (Medium)
Contact us for pricing and availability
Product Details
- Accuracy : +/-1% of Reading from 10 to 100% of Rated Current
- Current Measurement Range : 0 - 400 A
- Dimensions : 6.0” (151 mm) W x 5.2” (132 mm) L x 1.2” (30 mm) H
- Frequency Rating : 50 - 60 Hz
- Mounting : Split-Core
- Operating Temperature : 5 - 140 °F
- Output Specifications : 0.3 V