Eaton XTPR6P3BC1
SKU: CS2540589MPN: XTPR6P3BC1Alternate Part #: MSAA265339UPC/EAN: 04015082653392
Eaton XT IEC motor control






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton IEC motor control Electronic Overload Relay, 35-175A overload range, 110 mm Frame size, used with CE115G…, CE150G…, CE170G…,
Attributes
| Amperage Rating | 6.30A |
| Contact Rating | 6.3 A |
| Size | 45 mm |
| Trip Type | Class 10 |
| Type | Rotary |
Specifications
| SKU | CS2540589 |
|---|---|
| MPN | XTPR6P3BC1 |
| Alternate Part # | MSAA265339 |
| UPC/EAN | 04015082653392 |




