Turck NI20-Q14-ADZ32X2
SKU: CS2434984MPN: NI20-Q14-ADZ32X2Alternate Part #: 4205410UPC/EAN: 4047101092622
4205410 - FERRITE, RECT., AC, CABLE

$190.42
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
- Rectangular, height 14 mm
- Active face on top
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- Cable connection
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 52 x 30 x 14 mm, Q14 |
| Customs Tariff Number | 85365080900.0000 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Cable |
| Housing Material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output Function | NO contact, 2-wire |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 20 mm |
| Switching Frequency | 0.020 kHz |
Specifications
| SKU | CS2434984 |
|---|---|
| MPN | NI20-Q14-ADZ32X2 |
| Alternate Part # | 4205410 |
| UPC/EAN | 4047101092622 |




