Turck NI4-DS20-2AP6X2-H1141
SKU: CS2434490MPN: NI4-DS20-2AP6X2-H1141Alternate Part #: 1650020UPC/EAN: 4047101081664
1650020 - FERRITE, DUAL, DC, CON. M12




$267.57
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
For Rotary Actuators
- Rectangular, housing DS20
- Plastic, PBT‐GF30‐VO
- Two switching outputs for monitoring the position of rotary actuators
- Mounting on all standard actuators
- 2 x NO contact, PNP output
- DC 4-wire, 10…30 VDC
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 42 x 45 x 20 mm, DS20 |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Dual sensor for valve monitoring |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 4 mm |
| Switching Frequency | 0.050 kHz |
Specifications
| SKU | CS2434490 |
|---|---|
| MPN | NI4-DS20-2AP6X2-H1141 |
| Alternate Part # | 1650020 |
| UPC/EAN | 4047101081664 |






