Eaton E50SB
SKU: CS2410738MPN: E50SBUPC/EAN: 782113290683
Eaton E50 NEMA heavy duty plug-in limit switch







$237.40
Unit18 in stock
Product Details
Eaton E50 NEMA heavy duty plug-in limit switch, 10A at 12 Vac, 1A at 125 Vdc, 2NO-2NC, Die cast zinc, NEMA 1, 3, 3S, 4, 4X, 6, 6P, 13, IP67, 10A, 1A, Two-pole, -40° to 250°F (-40° to 121°C), E50 Heavy Duty Plug In
Attributes
| Contact Configuration | 2 NO-2 NC |
| Contact Rating | 10A at 12 Vac, 1A at 125 Vdc |
| Enclosure Material | Die cast zinc |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 13, IP67 |
| Maximum Ac Current | 10 A |
| Maximum Dc Current | 1 A |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Operating Temperature Max | 250 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -40 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E50 heavy duty plug in |
Specifications
| SKU | CS2410738 |
|---|---|
| MPN | E50SB |
| UPC/EAN | 782113290683 |










