Siemens 599-03060
SKU: CS185187MPN: 599-03060UPC/EAN: 4034106335045
Flowrite 1-¼” 2W Valve, NO, 16Cv, Linear, SS, Hi Temp Pack, F×F, ANSI 250

$418.43
Unit2 in stock
Product Details
Flowrite, 1 ¼” 2-Way Valve, 16 Cv, Linear, NO, F×F, SS Trim, High Temperature Packing, ANSI Class 250, Designed to work with pneumatic or electronic actuators, Direct-coupled universal bonnet, No tools required for installation.
Attributes
| Connecting Thread | NPT, direct-coupled universal bonnet |
| End Connection | FxF |
| Flow Characteristic | Linear |
| Flow Coefficient Cv | 16.0000 |
| High Temperature | YES |
| Leakage Rate | Class IV (0.01% of Cv) |
| Material Inside Set | Body Trim: Stainless Steel;Stem: Stainless Steel ASTM A582 Type 303;Normal Duty Packing: EPDM O-ring;Seat: Single seat metal-to-metal |
| Material Valve Body | UNS CA 844 bronze |
| Medium | Saturated steam;Water;Water with anti-freeze |
| Medium Temperature | 20…337 ºF |
| Medium Temperature F Max | 337 ºF |
| Medium Temperature F Min | 20 ºF |
| Mounting Position | vertical, horizontal, upright |
| Normally Open Normally Closed | Normally Open |
| Permissible Operating Pressure | 2758 kPa; 50 psi |
| Port Configuration | 2-Way Normally open |
| Rangeability | |
| Stroke | ¾ in., 20 mm |
| Trim Material | Stainless Steel |
| Valve Body Style | Stroke-Globe |
| Valve Size | 1.25 in |
| Valve Type | Two-way |
Specifications
| SKU | CS185187 |
|---|---|
| MPN | 599-03060 |
| UPC/EAN | 4034106335045 |






