Square D 9001SKR1BH5
SKU: CS1676468MPN: 9001SKR1BH5UPC/EAN: 785901041979
Push button, Harmony 9001SK, plastic, flush, black, 30mm, spring return, 1NO




$68.19
UnitAvailable on backorder
Product Details
PUSHBUTTON 600VAC 10AMP 30MM SK +OPTIONS
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | plastic |
| Contact Operation | slow-break |
| Contacts Material | silver alloy contacts |
| Contacts Type And Composition | 1 NO |
| Device Presentation | complete product |
| Device Short Name | 9001SK |
| Mechanical Durability | 5000000 cycles |
| Mounting Diameter | 30 mm |
| Operating Position | any position |
| Operator Additional Information | full guard in plastic |
| Product Certifications | UL 508# #NEMA |
| Product Or Component Type | push-button |
| Protective Treatment | TC |
| Range Of Product | Harmony 9001SK |
| Shape Of Screw Head | cross slotted |
| Shape Of Signaling Unit Head | octagonal |
| Standards | EN/IEC 60947-5-4# #CSA C22.2 No 14# #JIS C 4520# #EN/IEC 60947-5-1# #UL 508# #JIS C 852# #EN/IEC 60947-1 |
Specifications
| SKU | CS1676468 |
|---|---|
| MPN | 9001SKR1BH5 |
| UPC/EAN | 785901041979 |











