Square D XB5AA31
SKU: CS1676237MPN: XB5AA31
Push button, Harmony XB5, plastic, flush, green, 22mm, spring return, unmarked, 1NO




$40.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
Harmony Complete Push Buttons
- Mounting Diameter: 22mm
- Shape of Signaling Unit Head: Round
- Cap/Operator or Lens Color: Green
- Connections-Terminals: Screw Clamp Terminals
- Degree of Protection: NEMA 13
- IP degree of protection : IP69, IP67
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | plastic# #dark grey plastic |
| Compatibility Code | XB5 |
| Contact Operation | slow-break |
| Contacts Material | silver alloy (Ag/Ni) |
| Contacts Type And Composition | 1 NO |
| Contacts Usage | standard contacts |
| Customizable | no |
| Customizable 1 | no |
| Device Presentation | complete product |
| Device Short Name | XB5 |
| Fixing Collar Material | plastic |
| Gcr Bridge | XB5AACUST01 |
| Head Type | standard |
| Mechanical Durability | 10000000 cycles |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Product Certifications | RINA# #DNV# #BV# #CSA# #LROS (Lloyds register of shipping)# #GL# #UL listed |
| Product Or Component Type | push-button |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Terminals Description Iso N 1 | (13-14)NO |
Specifications
| SKU | CS1676237 |
|---|---|
| MPN | XB5AA31 |











