Square D XALD02H7
SKU: CS1675114MPN: XALD02H7
Empty control station, Harmony XALD, XALK, plastic, dark grey lid, light grey base, 2 cut out, UL CSA certified

$40.37
UnitAvailable on backorder
Product Details
Harmony XALD Empty Control Station
- Producy Destination: For XB5 22mm control and signaling units* Number of Cut-out: 2 Cut-outs* Color of Base of Enclosure: Light Gray Base* Color of Cover: Dark Gray Cover* Material: Polycarbonate* Cable Entry: 2 knock-out for cable entry, clamping capacity: \<\= 14mm, 2 knock-outs for Pg 13 cable gland and ISO M20, clamping capacity: \<\= 12mm* Degree of Protection: NEMA 4X, 13
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Assembly Style | for customer assembly |
| Device Short Name | XALD |
| Electrical Composition Code | SF2# #MF1# #MF2# #SF1# #SR2# #PF2# #PF1# #PR1# #MR1# #SR1 |
| Group Of Product | UL-CSA grey |
| Main Group | 2 cut-outs |
| Material | polycarbonate |
| Mounting Of Block | rear mounting# #front mounting |
| Number Of Cut Out | 2 cut-outs |
| Number Of Horizontal Rows | 1.0000 |
| Number Of Vertical Rows | 2.0000 |
| Product Certifications | UL# #CSA |
| Product Destination | for XB5 Ø 22 mm control and signalling units |
| Product Or Component Type | empty control station |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XALD |
| Standards | JIS C8201-5-1# #EN/IEC 60947-5-5# #CSA C22.2 No 14# #EN/IEC 60947-5-1# #EN/IEC 60947-1# #UL 508# #EN/IEC 60947-5-4# #JIS C8201-1 |
Specifications
| SKU | CS1675114 |
|---|---|
| MPN | XALD02H7 |











